Hamilelik Belirtileri: Bel Ağrısı

Bel ağrısı hamilelikte en sık görülen rahatsızlıklardan birisidir. Yaklaşık olarak hamile kadınların %75’i bu rahatsızlık ile başa çıkmaya çalışmaktadır. Peki, gebelik sırasında yaşanan bel ağrılarının sebebi nedir, neden ortaya çıkmaktadır?

Gebelikte yaşanan bel ağrılarının en önemli sebebi ağırlaşan karın ve alınan kilolara bağlı olarak vücudun ağırlık merkezinin değişmesidir. Ağırlık merkezinin öne doğru kayması ile birlikte vücut buna belde ağrı olarak tepki vermektedir. İkinci olarak hamilelik döneminde salgılanan relaxin hormonunun başta bel eklemleri olmak üzere diğer tüm eklemlerde bir gevşeme meydana getirmesidir. Yine bu hormon sayesinde eklem aralarındaki açıklıklar artar ve buna bağlı olarak eklem etrafındaki bağların esnekliği artar. İşte gebe olan kadınların bellerindeki içe çöküklüğün fazla olmasının nedeni de budur.

Bunun dışında alınan kilolar, yaşanan gebelik stresi, doğuma dair kaygı ve endişeler ve günlük stres, karnın irileşmesi, vücudun buna uyum sağlamakta zorluk çekmesi ve vücudun ağırlaşması ile orantılı olarak vücudun normal duruşunda değişimler yaşanır.

Yaşanan bu değişim sonucunda da otomatik olarak bel ağrısı meydana gelir. Tüm bunların yanı sıra yaşanan her bel ağrısını gebeliğe ya da hormonlara yormak oldukça yanlış bir davranıştır. Yaşadığınız ağrılar bel fıtığı, kas spazmı gibi sorunlardan da kaynaklanıyor olabilir. Bu sebeple hamile olsanız bile, uzun süreli ve şiddeti azalmayan bel ağrılarınız var ise mutlaka bir doktora danışmalısınız.

Gerekli tetkiklerin yapılması ile beraber bel ağrılarınızın sebebini öğrenir ve buna yönelik olarak bir tedavi süreci geçirirsiniz. Gebelik kaynaklı olsa bile ağrıyı azaltacak ilaçlar sayesinde daha rahat bir gebelik yaşarsınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*